Význam farieb v interiéri

Význam farieb v interiéri

Farba je významný výrazový prostriedok, ktorý dokáže ovplyvniť naše nálady a pocity. Každý človek má vlastné spektrum obľúbených farieb. Ich vplyv na vytvorenie príjemnej atmosféry a na fyziologické účinky človeka sú neobyčajné.

Do interiéru si vyberáme farby, ktoré podvedome spájame s príjemnými pocitmi či zážitkami. Pri správnej voľbe je však dobé poznať psychológiu a účinky farieb. Ak si nie ste istý výberom správnych farieb alebo ich kombináciami, máme pre vás popis niektorých vlastností a niekoľko tipov pre interiér.

Vlastnosti a symbol farieb

Biela = symbol čistoty, občas pôsobí sterilne až chladne. Rozjasňuje a zväčšuje priestor. Je neutrálna a možno ju skombinovať s akoukoľvek farbou. Ak ju použijeme ako pozadie, veci pred ňou sú vyzdvihnuté a zdôraznené.

Sivá = symbol sychravosti, priemernosti a nudy. Je to neutrálna farba, upokojuje a príliš neoslňuje ako to je v prípade bielej. Sivá je vhodná v kombinácií so žiarivými farbami.

Žltá = symbol slnka, tepla a tvorivosti. Táto farba je optimistická, pôsobí veselo. Je zdrojom dobrej nálady, povzbudzuje a stimuluje intelekt. Žiarivo žltá osvieži a rozjasní každý interiér. Vhodná v kombinácií s bielou, čiernou alebo ako odvážny kontrast k červenej či modrej. V pastelových odtieňoch sa hodí do pracovne alebo detskej izby.

Oranžová = symbol ohňa, tepla a energie. Je veselá a hravá, podnecuje kreativitu a prináša dynamiku do priestoru. Výrazné tóny prinášajú do domova energiu, ktorá je menej agresívna ako pri červenej. Jemné tóny zas vnášajú do priestoru viac pokoja a pohody. Vhodná v kombinácií s bielou, so žltou ako doplnok k modrej.

Červená = symbol srdca, lásky, vášne a energie. Dynamická farba, ktorá udržuje koncentráciu, dodáva vitalitu a životnú energiu. Nie je vhodná do priestoru s hyperaktívnymi deťmi. Vhodná v kombinácií s bielou a žltou. Pre odvážnych je spojenie s čiernou, modrou alebo hnedou.

Hnedá= symbol zeme, stromu a domova. Je spojená s predstavou poriadku, dôveryhodnosti a útulnosti. Deti ju nemajú rady, rodičia vystavení stresu k nej cítia náklonnosť pre pocit príjemnej dôvernej atmosféry. Aby hnedá nepôsobila nudne, je dobré ju kombinovať s pestrými farbami.

Zelená = symbol prírody a mladosti. Pôsobí upokojujúco a harmonizujúco. Je to farba istoty a spokojnosti, povzbudzuje a stimuluje intelekt. Hodí sa do priestoru, kde sa vyžaduje čistota, jasnosť, vyrovnanosť (napr. spálňa, kúpeľňa, obývačka). Vhodná v kombinácií so žltou, bielou alebo hnedou.

Modrá = symbol oblohy alebo vody. Je to farba intelektu, mieru i túžby. Svetlé odtiene prinášajú pocit uvoľnenia, pokoja, pocit otvorenosti až nekonečna. Je vhodná do miestností, kde sa vyžaduje pokoj pre myslenie a relax. Vhodná v kombinácií s bielou, žltou alebo oranžovou.

Fialová = symbol tajomnosti a zmyslu pre duchovné záležitosti. Je zmesou studenej modrej a teplej červenej farby. Táto mystická farba je plná túžob, ilúzií a melanchólie. Vyvoláva kontroverzné pocity. V spálni vytvorí romantické prostredie, v obývačke či jedálni pridá dramatickosť, privádza k meditácií.

Čierna = symbol elegancie, luxusu a tmy. Rovnako ako biela, je to neutrálna farba, vo väčšom množstve však evokuje smútok. Je kombinovateľná s každou farbou, vstrebáva energiu a utišuje konflikty. Zatemňuje a zmenšuje priestor, preto je vhodná ako doplnková farba.